2020. 09. 27.
Az 1800-as évek második felében Japán hatalmas gazdasági és társadalmi változásokon ment át. A “sakoku” két évszázados elszigeteltsége után, mely valódi elszigeteltséget jelentett a világtól, Japán visszatért a világ térképére, és erősebb volt, mint valaha.
Az Edo-kor gazdasági és kulturális fejlődése és a nyitás a nyugati világ felé hatalmas lehetőségeket tartogatott. Kintaro Hattori ezt felismerve már 17 évesen megnyitotta első saját órásműhelyét otthonukban, ahol órákat javított, így ismerve meg tökéletesen azok működését.
31 éves korában egy tucatnyi munkással és egy mérnökkel indult a Seikosha gyár, amely már saját faliórák gyártásával foglalkozott. Innen már csak egy lépés volt az első zsebóra elkészítése, melyet 1895-től gyártottak Timekeeper néven.
45 éves korában, 1905-ben már évek óta Japán legnagyobb óra kereskedőjeként tartották számon, és megkezdte a terjeszkedését is Ázsiában, kereskedőházakat nyitva Shanghajban és Hongkongban.
1913 fontos dátum volt mind Kintaro Hattori, mind a Seikosha gyár életében. A nyugati óragyárakban tett szakmai látogatások nyomán kifejlesztette a saját, házon belüli fogaskerék esztergáló gépeit, és így a gyártási kapacitás soha nem látott mértékben növekedett.
Ez vezetett végül oda, hogy 1913-ban elkészülhetett Japán első hazai gyártású karórája, a Laurel.
KIntaro Hattori elszántságát jól jellemzi, hogy néhány hónapra rá meg is kezdte az újjáépítést. A vásárlói bizalmát is sikerült megtartania, miután a javításra váró 1500 darab órát, melyek szintén megsemmisültek a tűzvészben, ingyen pótolta új darabokkal.
A tűzvészt követő újjáépítés részeként 1924-ben, mindössze egy évvel a katasztrófa után már teljes gőzzel üzemelt a gyártás, és megjelent az azóta világszerte jól ismert márkanév, a Seiko.
A fejlődés innen töretlen volt, és a cég immár a lehető legstabilabb alapokon állva működött tovább az alapító, Kintaro Hattori 1934-es halála után is.
A vállalatot ma is a család vezeti, Shinji Hattori elnök-vezérigazgató ma Kintaro Hattori dédunokájaként irányít, követve a híressé vált mottóját: “Mindig egy lépéssel a többiek előtt”.
2012-ben a Seiko megjelentette a világ első GPS Solar karóráját, melyet a szintén óraipari forradalmat elindító első kvarc karóra tiszteletére Astron-nak neveztek el.
Ez a modell új alapokra helyezte a karórák pontosságát, hiszen gyakorlatilag egy atomóra pontosságú időmérőt viselhetünk innentől kezdve a csuklónkon. A GPS technológiának köszönhetően a Seiko Astron modellek bárhol a világon képesek kapcsolódni a GPS műholdakhoz, és azok jelével szinkronizálva a helyi aktuális pontos időt megjeleníteni. Teszik mindezt úgy, hogy a működésükhöz szükséges energiát (beleértve a GPS kapcsolat többlet energiaigényét is) a fény energiájából nyerik.
A technológia 160 évvel az alapító születése után is annak filozófiáján alapszik, és valóban egy lépéssel a többiek előtt fejlődik, mutatva az utat.
Ebből a modellből készült el Kintaro Hattori 160 évvel ezelőtti születésére emlékezve egy különleges, limitált kiadású darab, a Seiko Astron GPS Solar Kintaro Hattori 160th Anniversary Limited edition névre hallgató SSH073 modell.
Egy tökéletes óra tökéletes szerkezetet is kíván, így az SSH073 modell a legújabb Seiko GPS Solar kalibert, a valaha volt legfejlettebb 5X53 szerkezetet kapta.
Seiko Astron SSH073J1