2019. 10. 02.
A mechanikus órák között külön rendet képviselnek a kronográf modellek, melyek stopper komplikációval bővítik az órák funkcióit. A gyártók között egyfajta rangot jelentett mindig is, ha egy gyár képes volt egy ilyen, műszakilag összetett modellt megtervezni és sorozatgyártásban készíteni. Ennél is nagyobb rangja volt (és a mai napig van) a mechanikus automata kronográf kalibereknek, melyek szerkezete és működése az egyik legbonyolultabb a mechanikus órák között.
Éppen ezért komoly verseny alakult ki a hatvanas évek végére a legnagyobb gyártók között, hogy ki fogja elsőként megjelentetni az automata kronográf szerkezetes óráját. Több svájci gyártó mellett a Seiko is versenyben volt, és végül 1969-ben sorozatgyártásba került a Cal.6139 szerkezettel készült Speedtimer modell. Ez az óra az elsők között volt mint automata kronográf, és az első volt a világon, mint sorozatgyártásba került oszlopkerekes automata kronográf vertikális kuplunggal.
A legendás 6138/6139-es kaliberrel készült modellek előtt volt azonban már mechanikus kronográf a Seiko kínálatában. Az első ilyen modell Japánban és a Seiko kínálatában a Seiko Crown Chronograph volt, mely 1964-es megjelenésével szintén történelmet írt.
Ez az óra az alapjaitól kezdve teljesen új volt, mely a tervezőasztalon született a semmiből. Egy viszonylag egyszerű, egygombos mechanizmussal készült, de a Cal.6139-hez hasonlóan elkötelezett volt a pontosság irányába az oszlopkerék alkalmazásával az indításhoz, leállításhoz és a nullázáshoz.
Az idei évben egymást érik az újdonságok, eddig nem látott modellek és összeállítások jelennek meg. Ilyen a most érkező két új modell is, melyek mindegyike az első két Seiko kronográfnak állít méltó emléket. Mivel ezeknek a szerkezetnek a fejlesztése nem állt le, a Cal.6139-nek köszönhetően mára megszülethetett a 8R48 kaliber, amely napjainkban dolgozik az automata kronográfokban.
A Sekio Crown Chronograph modellre egy Presage emlékezik, mely hűen idézi fel az 55 évvel ezelőtti, mérföldkőnek számító órát. A számlap és a számlapgyűrű színe, az indexek tökéletesen adják vissza az 1964-es modell hangulatát, újdonság a három segédszámlap és a plusz egy nyomógomb – 2019-ben már itt tart a fejlődés. A Presage SRQ029 modell kordován bőr szíjjal érkezik, a Seiko egyedi Zaratsu polírozásával és 8R48 kaliberrel, amely egy 12 órás kronográf 48 órás járástartalékkal. 1000 darabos, limitált kiadás, egy különleges emléke az legelső Seiko kronográfnak.
Az egyik legsikeresebb Seiko kaliberre egy Prospex modell emlékezik, szintén a 2014 óta gyártott 8R48 szerkezetével tisztelegve a legenda előtt.
Az újdonság a rajongók által annyira kedvelt „Panda” becenevű modell alapján kapta kinézetét, a fehér számlap a két fekete segédszámlappal mindig siker. A 2019-es változat szintén három segédszámlapot kapott, és a klasszikus narancsszínű másodperc mutató vég sem hiányozhat róla. A mutatók, indexek formája és a tachyméter skálája megegyezik a nagy elődével, a Prospex SRQ031 modell mindössze 1000 darabban készül majd.
Kövesd figyelemmel a hivatalos Youtube csatornánkat, ahol rendszeresen jelentkezünk érdekes videókkal órákról, eseményekről és a Seiko által támogatott sportolók sikereiről egyaránt: