2019. 05. 19.
A rendezvénysorozat hazai állomása rendhagyó volt minden eddigi óraipari rendezvényhez képest. Nem kiállítás volt, bár bemutattunk újdonságokat és Seiko legendákat egyaránt, nem találkozó volt, bár a Seiko elkötelezett rajongói mind ott voltak, és nem száraz szakmai előadás volt, mert mindenki csillogó szemmel indult haza az est végén…
A Seiko Spring Drive Day keretében a japánból érkezett órásmester a közönség előtt, a színpadon felállított asztalánál szerel össze és kelt életre egy Spring Drive kalibert, melyet kivetítve követhettünk végig. A teljes műveletet egy szakember közvetítette, így a kevéssé hozzáértő, de az órát szerető nézők is pontosan érthették végig, mi történik.
Egy szakmai nap akkor teljes, ha a résztvevői komoly rálátással bírnak a szakmára és a Seiko vállaltára egyaránt. A színpadon ebből nem volt hiány, hiszen Mr. Takuya Nishinaka mellett részt vett az estén a Seiko európai sales és marketing menedzsere, Mr. Takao Chiba és a kelet-európai igazgató, Patricio Testart is, természetesen a hazai képviselet vezetőjével és egy műsorvezetővel, aki szintén rendszeres résztvevője ezeknek a szakmai eseményeknek.
A kommunikáció japán-angol-magyar nyelven folyt, ennek ellenére teljes volt az összhang a színpadon és a közönség soraiban is, mindenkit összekötött a szenvedélye az órák iránt.
Mr. Takuya Nishinaka egy Grand Seiko „Snowflake” modellt keltett életre mindannyiunk szeme láttára, melynek Spring Drive 9R65 szerkezete 300 alkatrészből áll. Lenyűgöző magabiztossággal kezelve apró szerszámait, a mester nagyjából 40 perc alatt elkészült a teljes összeszereléssel. A folyamat alatt végig lehetett látni, hogy tökéletesen tisztában van a Spring Drive kaliber működésével, és gondolkodás nélkül, magabiztosan illesztette a helyére az alkatrészeit a megfelelő sorrendben.
Megtudhattunk sok érdekes részletet a munkájáról, mint például az apró csavarok meghúzási nyomatékáról, vagy a mutatók felhelyezésének fortélyairól – minden kérdésre szívesen válaszolt, és minden kérdésre tudott is válaszolni.
Ki is ez a japán fiatalember, aki ekkora szakértelemmel bír egy nem mindennapi szerkezetről is? Fontos tisztázni, hogy esetében az órásmester nem a nálunk megszokott kifejezés, az angolban használt „master craftsman” jobban leírja a tudásának színvonalát. Ő az egyike a kilenc embernek Japánban, aki Grand Seiko kalibert szerelhet össze, és ő az közülük, aki az új kollégákat megtanítja erre a folyamatra, melyre 4-5 évre van szükség.
Az 1992-es születésű Mr. Takuya Nishinaka már 2009 óta a Seiko Epson csapatát erősítette, majd 2013-2017 között a Takumi stúdióban készített Grand Seiko modelleket. 2018-tól már csak a szerkezetekkel foglalkozott, és szintén ettől az évtől ő képzi a kollégákat.
2012-ben, mindössze 20 évesen már ezüstérmes volt a Nagano Technical Skill Olympic rendezvényen, és még ugyanebben az évben a hazai versenyen aranyéremmel végezhetett. 2017 óta rendelkezik a Japánban kiadott hivatalos első osztályú órásmester minősítéssel is, melyet most Magyarországon is megerősített.