2021. 05. 09.
A Seiko Prospex modellek alapértékei közé tartozik az extrém teljesítmény, az elvárható maximum túlteljesítése. A legendás japán felfedező, Naomi Uemura is így élte az életét, a kaland és kihívás neki a mindennapokat jelentette. Ez előtt a teljesítmény előtt tiszteleg a Seiko a Prospex SLA049J1 modellel, mely Uemura 80. születésnapjára érkezett.
A Seiko elkötelezetten támogatja a sportot és az élsportot világszerte. Kiemelkedő sportemberek képviselik Japánban éppúgy, mint Magyarországon - elég csak a hazai Seiko nagykövetekre, Michelisz Norbira, Baji Balázsra vagy Milák Kristófra gondolnunk, valamennyien a sportáguk csúcsát képviselik.
A Seiko és a sport kapcsolata hosszú évtizedekre vezethető vissza, az 1964-es tokiói olimpia hivatalos időmérőjeként jelent meg először ebben a világban, majd az első japán búváróra bemutatásával 1965-ben végképp megalapozta a mai napig tartó kapcsolatot a Seiko neve és a kiemelkedő sportteljesítmények között.
A Prospex (PROfessional SPEcifications) név magában rejti a kollekció legnagyobb értékét, a minőségi és magas szintű sport modellek készítését. Az ISO szabványnak megfelelő vízállósági értékek, az extrém körülményekre is felkészített kaliberek és a lehető legellenállóbb tok kialakítások együtt olyan órákat eredményeznek, melyek valóban minden körülmények között megállják a helyüket.
Naomi Uemura az egyik legeredményesebb japán sportember volt a maga területén. A hegymászás, sarkvidéki túrák a mindennapjait jelentették, ő volt az a sportoló, felfedező vagy kalandor, aki valóban nem ismert lehetetlent, és ő volt az első olyan hegymászó a világon, aki mind az öt kontinens legmagasabb csúcsait megmászta.
1968-ban egyedül végigment az Amazonas folyón, a 6000 kilométeres utat egy tutajjal teljesítette, 1977-ben átgyalogolta Japánt teljes hosszában egy törölközővel és néhány jennel a zsebében, 1974 és 1978 között háromszor járta végig a Grönland-Alaszka útvonalat kutyaszánnal, és részt vett a japán expedícióban,amely az Északi-sarkra indult.
Az utolsó útján az alaszkai Denali (más néven McKinley) csúcsra indult egyedül, mely során azonban rejtélyes körülmények között nyoma veszett - a mai napig eltűntként tartják számon.
Az emlékét számtalan szobor, múzeum, utca őrzi Japánban, és még egy kisbolygót is elneveztek róla, így emlékezve meg a kiemelkedő teljesítményéről.
Uemura és a Seiko kapcsolata akkor kezdődött, amikor a felfedező az 1974-76 közötti útján, melyen egyedül járt végig 12500 kilométert kutyaszánnal, egy Seiko 6105 modellt viselt végig az út során.
Az óra a maga korában szintén rendkívüli darab volt, az automata kaliber, a 150 méteres vízállóság és a foszforeszkáló mutatók és indexek az akkor elérhető legmagasabb szintet képviselték.
Természetesen mind Naomi Uemura, mind az óra teljesítette a rendkívüli kalandot, és sikeresen megtették a hosszú utat valóban extrém körülmények között.
80 évvel Naomi Uemura születése után a Prospex megjelentette az SLA049J1 modellt, mely az SLA sorozat tagjaként kiemelkedő specifikációival méltó arra, hogy egy ilyen sportember nevét viselhesse.
Az eredeti 6105 referenciaszámú óra korábban már többször visszatért egy-egy modell erejéig, a 2019-ben készült, szintén limitált SLA033 2500 darabos kiadásának valamennyi példánya gyorsan gazdára is talált.
A most megjelent SLA049J1 modell hűen adja vissza az 1970-es nagy elődjének vonalait, de már a mai kornak megfelelő technikai színvonalon.
Az egyik különleges részlete a számlap, melynek a mintázata azt az égboltot idézi fel, amely a legmagasabb hegycsúcsokról látható csak, ahogy Uemura is látta a csúcshódításai közben a szeretett hegyei felett.
A tok formája az eredeti modellel megegyező, a különleges aszimmetrikus kialakításával védi a négy óránál elhelyezett koronát. A tok kidolgozása, a síkok tökéletes polírozása és a szálhúzott részek minősége is kiemelkedő, a felületeket pedig a Seiko egyedi “Super hard coating” felületkezelése védi a karcoktól.
A duplán domborított zafír kristály óraüveg tükröződésmentes bevonatot is kapott, így minden szögből tökéletesen látható és jól olvasható a számlap. Ahogy azt már a Seiko Prospex búváróráinál megszokhattuk, a menetzáras korona biztosítja a diver’s 200m vízállóságot, mely a mindennapokon túl a vizes sportokhoz is jól használhatóvá teszi az órát.
Egy szép ajándék - valamennyi órához tartozik egy szilikon szíj, melynek mintázata egyezik az eredeti modellével, a színe pedig az óra kék színeivel harmonizál. Az óra hátlapján megtalálható az 1200 darabos limitált kiadás sorszáma és a “Naomi Uemura 80th” felirat is.
Az 1200 darabos limitált kiadáshoz sajnos nem juthat hozzá mindenki, de a Seiko gondolt azokra is, akik mégis szeretnének egy darabka történelmet a magukénak tudni.
A Seiko Prospex SLA051J1 modell megjelenésével egy állandó taggal bővül a Prospex kollekció. Ennek az órának a színvilága grafitszürke, a számlap textúrája pedig megegyezik a limitált kiadáséval, csak a színében tér el attól.
Ami mindkét modellben közös még, az a 8L35 kaliber, mely a Prospex búvár modellek szerkezetei közül az egyik legkomolyabb darab. Ezt a kalibert a Shizukuishi Watch Studio tervezte kifejezetten búvárórák részére.