2021. 10. 13.
Hatalmas verseny dúlt a hatvanas évek végén az óragyártók között, a tét a világ első mechanikus automata kronográf szerkezetének gyártója cím volt. Presztízs és a technikai fejlettség egyértelmű jele is, ha egy óragyár olyan kalibert fejleszt, amelyet mások még nem képesek - ezek az okok vezettek a kiélezett versengéshez abban az időben is. Az ilyen nemes versenynek mindig két nyertese van, az óragyár és a fogyasztók, akik olyan technikához jutnak, amelyről korábban álmodni sem lehetett.
Ilyen volt a mechanikus automata kronográf is, melynek elsőbbségéért a Seiko több svájci gyártóval versengett, mígnem 1969-ben eldőlt a csata, és a Seiko elsőként jelentette meg a világon az oszlopkerekes, vertikális kuplunggal készült mechanikus automata kronográf kalibert, ez volt a híres Cal.6139 és a Speedtimer modell.
Ezek az újszerű műszaki megoldások vezettek a kronográf szerkezetek precízebb és pontosabb működéséhez, a vertikális kuplung a gomb megnyomásakor felel a mutató precíz indításáért, az oszlopkerék pedig a váltási mechanizmus lehető legnagyobb stabilitását biztosítja megbízható és tartós működésével.
Az 1969-es modell előtt is volt azonban már mechanikus kronográf a Seiko kínálatában, és ez nem más volt, mint az első japán mechanikus kronográf karóra, a Seiko Crown Chronograph.A mérföldkőnek számító modell a semmiből született meg a tervezőasztalon, egy teljesen új szerkezet volt, az alapoktól felépítve. Pontossága megegyezett az automata utódjáéval, és már itt is használták az oszlopkereket a precíz start, stop és nullázás funkciókhoz.
A 2021-es újdonság, az SRQ037 modell megjelenése finom utalás a nagy elődre, a dupla indexek, a kard formájú, Lumibrite festéssel ellátott mutatók és a számlapgyűrű is a Crown Chronograph stílusjegyeit hozza el.
Az eredeti modell jellegzetes koronája és stopper indító nyomógombja is szinte változatlan formában él tovább, a másodperc mutató vége pedig finoman hajlított a számlap felé, így biztosítva a minél pontosabb leolvashatóságot a sportidőmérés minél nagyobb pontosságáért.
A Seiko Prospex Speedtimer SRQ037 modell fémszíja ehhez a modellhez lett tervezve, a vastagsága, a súlya és a csuklóhoz közeli súlypontja a kényelem garanciája.
Az új modellben mutatkozik be a Seiko elit, 8R sorozatú kalibereinek legújabb tagja, a 8R46 mechanikus automata kronográf kaliber. Ennek pontossága megegyezik a már jól ismert 8R48 kaliberével, azonban a három helyett két segédszámlapot kapott és egy dátum komplikációt hat óránál. A 8R kaliberek közös jellemzőit, a precíz megbízhatóságot és a pontosságot itt is az oszlopkerék és a vertikális kuplung megoldásai biztosítják, illetve a Seiko saját MEMS technológiájával gyártott könnyű, de erős gátkereke.
Az új modell jól kombinálja a Seiko örökséget a sportidőmérés terén a mechanikus automata kronográfok fejlesztésében elért elsőbbségével. Az 1964-ben, a Tokiói olimpiai játékokra elkészített kiemelkedő minőségű és ⅕ másodperc pontosságú mechanikus stopperóra jelenik meg a mindössze 1000 darabos limitált kiadás minden apró részletében.
A precíz időmérésben elengedhetetlen a részletes számlap beosztás és a kiemelkedően jó leolvashatóság - 1964-ben a Seiko a lehető legtöbbet hozta ki ezekből. A másodperc ötödére beosztott számlap jelölések és a 10 másodpercenként elhelyezett számok is kontrasztosan, jól láthatóak bármilyen fényviszonyok között is, és a hajlított másodperc mutató végének közelítése a számlaphoz tökéletes leolvashatóságot tesz lehetővé ilyen pontosság mellett.
A nagyméretű, homorú kialakítású nyomógombok stílusa az eredeti modellé, használatuk pedig szintén a minél precízebb indítást és megállítást szolgálja.
Az üveg hátlapon át működés közben is láthatjuk a különleges kalibert, az óra egyedi sorszáma pedig minden egyes modell hátlapján megtalálható.
A limitált SRQ035 modell dobozában egy további bőrszíjat is találunk, amely stílusában és minőségében is jól illik a Seiko Prospex Speedtimer limitált SRQ035 modelljéhez.
Az 1969-es Seiko 5 sports Speedtimer modell minden tekintetben szinte tökéletes darab volt, a legmodernebb kaliber, a legtrendibb stílus és megfizethető ár - a Pogue ezredes kezén a világűrt is megjárt óra az új mechanikus automata kronográf kaliberrel, a valóban ikonikus arany számlappal sem került többe akkor 18000 jennél, míg a kor másik legendája, a 6139 Hi-Beat búváróra a 300 méteres vízállóságával már 38000 jen volt.
Ezt az irányt követi a Prospex Speedtimer sorozat négy új solar kronográf modellje is, melyek kvarc szerkezete egy zöldebb jövő megvalósítását segíti a fény energiájának hasznosításával. A V192 kaliber segédszámlapjai kijelzik a másodperceket, a napszakot, a stopper másodperc gyűjtőjét és a járástartalékot is, és emellett havi +/-15 másodperces pontossággal kényeztetik el viselőjüket.
Négy színben érkeznek, a selyemfényű számlapok fehér, tengerészkék, arany és fekete kivitelei a karórák világának fő színeit mind lefedik, valamennyit megtalálod ide kattintva.
Az órák adatlapjainak megnyitásához kattints a kiválasztott óra referenciaszámára: SSC813, SSC815, SSC817, SSC819.
A 39 mm-es átmérőjű tok formája hűen követi az eredeti Speedtimer modellt, de a szálcsiszolt felületek és a hajlított zafír kristály óraüveg már a mai, modern kor követelményeinek is tökéletesen megfelelnek.
SRQ037J1 SRQ035J1 SSC modellek Kaliber 8R46 8R46 V192 Járástartalék 45 óra 45 óra 6 hónap Pontosság +25/-15 mp/nap +25/-15 mp/nap +/-15 mp/hó Tok átmérő 42.5 mm 42.5 mm 39.0 mm Vízállóság 100m (10 Bar) 100m (10 Bar) 100m (10 Bar) Óraüveg Zafír kristály Zafír kristály Zafír kristály