2020. 01. 25.
Az már a legendák homályába veszett, 1959 vagy 1961 volt-e az első Alpinist modell megjelenésének éve, de mindenképpen a hatvanas évek legeleje óta létezik a Seiko egyik legérdekesebb és a gyűjtők körében az egyik legnépszerűbb modell.
Seiko Laurel néven indult a karrierje, és az akkori órák között kiemelkedő vízállósággal és leolvashatósággal készült (ezt a két tulajdonságát a mai napig sikeresen meg is őrizte). Az Alpinist (hegymászó) név is erre utal, egy ilyen órának bírnia kell a megpróbáltatásokat a természetben, és egy zord, éjszakai hegyi túra alkalmával is biztosítania kell viselőjének a pontos leolvashatóságot. Mivel ezeknek tökéletesen meg is felelt, és a megjelenése sem volt soha átlagos, ezért a Seiko Presage Cocktail Time sorozatához nagyon hasonló karriert futott be a Seiko kedvelői között.
Az Alpinist nagyon sokáig csak Japánban volt kapható, ennek ellenére is megismerte, sőt megszerette az egész világ órakedvelő közössége. A korai modelleket 1964-ig gyártották, majd következett egy három évtizedes szünet a modell történetében.
Sok év telt el, mire újra megjelent a nagy kedvenc, és ez a modell már sokban egyezett a legújabbakkal. 20 Bar vízállóság(!), erősen foszforeszkáló mutatók és indexek, illetve a jellegzetessé vált tokforma a számlapon a sajátos kalligráfiával készült Alpinist logóval – ez több, mint elég volt az újabb sikerhez. A Shigeo Sakai tervezte forma különlegessége mellett újdonság volt az üvegre applikált nagytó a dátumablak felett, és a máig jellegzetes „Dauphine” mutatók is egyedivé tették az órát, amely egy ritkább, 4S15 kaliberrel készült.
Néhány különlegesség színesítette a kínálatot, GMT kvarc kaliber, limitált kiadás a hegymászó Ken Noguchi tiszteletére, titán tokos változat öröknaptárral, ez mind komoly sikert ért el.
2006-ban Yasuhiro Kuzuya (a Seiko Presage modellek egyik tervezője) újratervezte a modellt, vigyázva arra, hogy az eredeti értékei megmaradjanak, mégis egy kicsit frissebb legyen. Az elődjéhez hasonlóan ez a sorozat is készült az emblematikus zöld-arany színösszeállításban, és ez az a kombináció, amelynek sikerét még a tervezői sem értették meg pontosan – a zöld számlap arany mutatókkal. indexekkel és a barna szíjjal hihetetlen sikeres lett. Az új változat nem tartotta meg a jellegzetes piros logót és a nagyítót a dátumablak felett, de a trendeknek megfelelően nagyobb méretű lett, immár közel 40 mm-es. A gyártása leállt, és hamar hiánycikk lett a gyűjtők között.
A Seiko rendszeresen bebizonyítja, hogy hallgat a rajongók, gyűjtők és órakedvelők szavára. Ez lehetett az az oka annak is, hogy a 2020-as év elején újra megérkezett az Alpinist, immár a „Prospex Automatic” logójával a számlapján, a Prospex Land kollekció tagjaként. Ez komoly előrelépés, hiszen a Prospex modellek a kínálatban magasan helyezkednek el, ide tartozni presztízsértékű egy órának.
Szintén jó hír, hogy immár világszerte elérhető hivatalosan a nagy kedvenc, és rögtön négy változatban is:
SPB117J1 – fekete számlappal és nemesacél szíjjal
Szintén érdekes és hasznos jellemző a 2020-as modelleken újra megjelent nagyító, mely a dátumablak felett segíti a leolvashatóságot, a zafír kristály óraüveg pedig ellenáll a karcoknak. Az Alpinist legendájához szorosan hozzátartozik a jellegzetes mutató szett, ez változatlan, és a Seiko speciális LumiBrite festése segít, hogy az óra az eredeti elgondolás szerint hosszan leolvasható maradjon még sötétben is.
A Seiko Prospex Alpinist modellek megtartották mindazt, ami miatt ennyire sikeres lehetett az óra a mgjelenés óta, és hozzáadták mindazt, amit 2020-ban a Prospex név jelent - minőség és professzionális jellemzők egyedi design mellett.